Top Social

Another Face of Green

Thursday, 6 April 2017

Hi Guys, after a few days of a perfect whether and wearing only T-shirts we have to come back to our warmer clothes and to be prepared for showering.
 I recommend to use a layering approach - in case it will get warmer U may get rid of jacket or jumper. Green and especially khaki goes perfectly with black, I prefer this combination than green and brown, because it shows more contrast and makes classic outfit looking fresh and modern. 
When it comes to shoes, I'm much into brogues - the classic shoes with this specific pattern shown on the photo. They really match with everything - jeans, cotton and woolen trousers and so on. Maybe U should not try them with tux only...

Cześć, co słychać? Po tych kilku dniach piękniej pogody i noszenia bluzek na krótki rękaw, dzisiejszy poranek zmusił nas abyśmy znów zajrzeli głębiej do szafy i znów założyli na siebie kurtki i swetry.
Na takie dni sugeruję, aby ubierać się na tzw. cebulkę - gdy słońce jednak przebije się przez chmury i zaświeci pełnym blaskiem można zawsze pozbyć się jednej z warstw - zdjąć kurtkę lub sweter i wciąż wyglądać dobrze! 
Zieleń, w tym khaki, świetnie komponuje się z czernią. Uważam, że nawet lepiej niż z brązem, gdyż czerń stwarza większy kontrast i sprawia iż ten z pozoru klasyczny zestaw nabiera świeżego charakteru.
Jeżeli chodzi o buty, to wybrałem klasyczne brogsy - tzn. buty ze specyficznym ażurowym wzorkiem.
Są bardzo uniwersalne, pasują niemal do wszystkiego - do jeansów, wełnianych i bawełnianych spodni. Chociaż, do smokingu powinniśmy raczej pozostać przy gładkich butach...

Photo: Ania Ulanicka

Jacket: Burberry
Jumper: Lacoste
Shirt: Vistula
Tie: Wólczanka
Trousers: Zara
Shoes: Church's
Hat: BytomPost Comment
Post a Comment