Top Social

Green Issues

Thursday, 16 March 2017

Spring is coming, so I prepared this new look for you according to the last color trends - the khaki shade of green. I grab this jacket few years ago at the sales in London. It was the very last piece and exactly in my size! Moreover, it was minus 70%! I immediately fall in love and it really had to be mine! 
As the Sales in London are over, I recommend U the similar bomber Jacket that U can buy in Zara, which I was writing about few weeks ago. I paired it with the black chinos. As soon as I saw these photos, I realized that they are a bit too wide. I think that they lost some proportions, because I had to cut them a lot. Fortunately, my tailor made them fit perfectly, what you will be able to asses soon. Bandanas are in again. The last time I used to wear them was, as I remember, in Kindergarten. However, they seem to be much cooler now!

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, więc przygotowałem dla was stylizację zgodnie z ostatnimi trendami kolorystycznymi, czyli w odcieniach brudnej zieleni. Swoją kurtkę upolowałem kilka lat temu na wyprzedażach w Londynie. Została ostatnia sztuka, akurat w moim rozmiarze i na -70%! Po prostu nie mogłem się oprzeć! 
W zwiazku z tym, iż jest już dawno po wyprzedażach,  polecam wam podobną  kurtkę bomberkę z Zary, którą już wcześniej opisywałem. Do tego świetnie pasują czarne, podwinięty chinosy. Jak zobaczyłem te zdjęcia, to zauważyłem, że te spodnie wymagają delikatnego zwężenia. Sądzę, że jest to spowodowane tym, że musiałem je dużo skrócić. Na szczęście mój krawiec szybko sobie z tym poradził i już leżą jak ulał, co będziecie mogli wkrótce ocenić :) Bandanki mają swój wielki powrót w tym sezonie ! Ostatni raz miałem je na sobie chyba jeszcze w przedszkolu, ale teraz wydają mi się jeszcze fajniejsze!


Photo: Ania Ulanicka

Jacket/ Kurtka: Burberry Brit
T-Shirt: COS
Sneakers: Puma X McQ
Sunglasses/ Okulary: Persol
Bracelet/ Bransoletka: EM Men's Accessories
Trousers/ Spodnie: H&M
Bandana/ Bandanka: Zara


Post Comment
Post a Comment